Ce vreau să spun:Trei plăci de beton peste România
Scris de Cotidianul.ro
De ce nu merge? Toate ţările izbutesc progrese mai mici sau mai mari, în timp ce noi ne chinuim şi ne împiedicăm în noi înşine. Pentru prima oară nu mai putem da vina pe ruşi sau pe contextul istoric. Sau pe geopolitică. Acum avem şi banii la vârful nasului şi nu izbutim să-i luăm şi să începem adevărata modernizare a ţării. De ce nu putem porni o mişcare de schimbare a ţării? Uneori îmi răspund ca nea Gheorghe de pe prispă. Pentru că nu avem cu cine! Nu avem oamenii care ne trebuie. Nu există români capabili să se ridice la înălţimea unor nevoi istorice? S-ar putea să nu găsim destule argumente pentru un răspuns pozitiv.
Etichete: Revista presei




















