Cum este adusa politica in slujba de Pasti de sefii religiosi

Scris de

Din ciclul “noi avem dreptate!” astazi va prezentam cum fac slujitorii diverselor culte religioase politica, mai ales ca se apropie Pastele.

Iar in anul acesta atat ortodocsii cat si catolicii sarbatoresc in aceeasi zi Pastele. In Pastorala Arhiepiscopului Lucian al Blajului trimisa azi de catre Biserica Greco-Catolica gasim acelasi melanj de religie si politica. Dupa povestea mironositelor si a temei lacrimilor in Noul Testament, prea-fericitul face urmatorul comentariu:
“Au plans inaintasii nostri vazand grelele incercari care s-au abatut asupra tarii, poporului si Bisericii noastre si plang si astazi atatea comunitati parohiale si noi impreuna cu ele, vazand nedreptatile care ni se fac si mai ales lipsa de virtuti umane si crestine in cei la care ne-am astepta sa le aiba. Plang si astazi atatia parinti care sufera, atat din cauza grelelor conditii cauzate de criza economica, cat si din cauza fiilor, rudeniilor sau cunoscutilor, atunci cand constata ca pierd sensul vietii, cautandu-si implinirea acolo unde nu o pot gasi”. Referirea este directa la Biserica Ortodoxa si disputele existente in privinta patrimoniului si a lacaselor de cult pe care cele doua Biserici si le disputa.

Atat in justitie cat si prin diverse confruntari intre crediciosii celor doua tabere care cateodata uita de cele sfinte si pun mana pe sfanta bata pentru a-si aduce argumentele cele mai precise.

Nu e caderea mea sa spun cine are dreptate, dar atata timp cat avem o justitie in tara se pot transa civilizat aceste probleme. Dar nu, trebuia sa se aduca vorba de aceste lucruri lumesti pana si in sarbatoarea cea mai importanta a ambelor culte!…

Teoria ca teoria…

Sirul de perle nu se termina aici. “Maria Magdalena reprezinta cautarea lui Dumnezeu, prezenta in atitudinea atator barbati si femei din Vechiul Testament si de asemenea, acea parte a omenirii de azi, care este in lacrimi deoarece este fara Dumnezeu, insa nu inceteaza sa Il caute, chiar daca nu-L gasesc”, se mai arata in pastorala. Si dupa ce prezinta cum nu trebuie cautat Dumnezeu la mormantul gol, prea-inspiratul Lucian spune mai jos cum a fost el la Roma si s-a rugat la mormintele apostolilor Petru si Pavel! Si ne mai incanta ochiul sufletului cand ne spune cum Dumnezeu “a intemeiat Biserica, noul popor al lui Dumnezeu care prin marturisirea aceleiasi credinte si prin impartasirea acelorasi sfinte Taine formeaza Trupul Sau mistic”.

“Preotii au nevoie sa fie sustinuti si intelesi pentru ca umanitatea, virtutile si personalitatea lor, sa poata sa creasca si astfel profunzimea tainei pe care o poarta, sa se manifeste mai deplin spre folosul intregii comunitati”. S-a manifestat in unele cazuri destul de deplin iar sutele de copii molestati au simtit “taria” tainei purtate. Si au purtat in ei sechelele in folosul intregii comunitati preotesti…

Cutremurul, semn al mortii spirituale

In pastorala prea-fericitului Daniel, patriarhul ortodox al Romaniei avem parte de aceleasi idei de lemn de tipul celor din Evul Mediu.
Astazi, când in jurul nostru vedem multe semne ale mortii fizice si spirituale: boala si suferinta, saracie si nedreptate, violenta si lacomie de bani si de putere, lipsa de iubire si de ajutorare, cutremure si tulburari in natura care afecteaza viata oamenilor, a animalelor si a plantelor, sa rugam pe Hristos Domnul Cel Inviat din morti sa ne daruiasca puterea de a nu pierde speranta si bunatatea sufletului. (…)

In acest An omagial al Crezului ortodox si al Autocefaliei romanesti, sa ne intarim mai mult in credinta si sa ajutam si pe altii sa devina mai credinciosi. Sa invatam sa rostim Crezul ortodox si sa ne straduim sa intelegem bogatia si adancimea sa duhovniceasca privitoare la iubirea vesnica a Preasfintei Treimi aratata noua in Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Care S-a facut Om din iubire pentru oameni si pentru mantuirea lor”, se arata in pastorala postata pe site-ul Patriarhiei.

Sa sara banu’

Desigur, Daniel cere darnicie la construirea de noi biserici in Romania si diaspora si cresterea copiilor in credinta ortodoxa pentru ca acestia sa devina “cetateni ai Raiului”.
“Sa ajutam, cu evlavie si darnicie, la construirea de noi biserici in România si in diaspora româna, spre slava Preasfintei Treimi si spre mantuirea noastra, sa crestem copii in credinta ortodoxa pentru a fi acum credinciosi buni ai Bisericii noastre, cetateni intelepti si harnici ai Patriei noastre, dar si viitori cetateni ai Raiului, adica mostenitori ai Imparatiei ceresti a Preasfintei Treimi.” Ca tot se constuieste Stadionul Mantuirii Neamului, pentru care e nevoie de o pomana de 170 de milioane de euro, din care o parte de la Guvern.

In final, se face un preview al evenimentelor care ii asteapta pe fani in acest an, precum noul turneu al lemnului Sintei Cruci, adus din Grecia la festivalul din zilele de 25-29 octombrie, desfasurat la Patriarhie, “ca binecuvântare pentru Anul Crezului ortodox si al Autocefaliei romanesti”.

Religia dacilor

Sursa: RENNE
Sursa foto: in10words.files.wordpress.com

Etichete: , , , , , , , ,

EscapeReality Escape Rooms

Lasa un comentariu

Va rugam sa comentati la subiect si sa nu ii jigniti pe ceilalti interlocutori. In caz contrar, comentariul nu va fi aprobat sau va fi editat. Va multumim.