Franta, ca si eliminata de la Mondial

Scris de

Reprezentativa “cocosului galic” a pierdut aseara, cu 0-2, meciul disputat in compania Mexicului si isi pregateste deja bagajele pentru parasirea prematura a Mondialului. Cu Thierry Henry pe banca toata partida, jucatorii antrenati de Domenech au practicat un fotbal anost, lipsit de idei, nereusind sa se apropie de poarta veteranului Oscar Perez. Javier Hernandez a deschis scorul in minutul 63, scapand singur cu portarul Lloris si inscriind in poarta goala dupa ce in prealabil l-a driblat pe acesta. La reluare, s-a observat ca mexicanul se afla putin in offside. Fara Henry, pedepsit astfel pentru declaratiile sale in care critica lipsa de conceptie tactica a nationalei sale, si Gourcuff, “albastrii” au turat in gol, fiind depasiti in teren de mai putin titratii mexicani. In minutul 78 legenda mexicana Cuahtemoc Blanco a ingropat definitiv sperantele francezilor, transformand perfect o lovitura de la 11 metri acordata dupa un fault al lui Abidal.

Franta ramane cu un singur punct dupa doua meciuri disputate in grupa A si un posibil egal intre Mexic si Uruguay in ultima runda i-ar trimite pe “Les Bleus” acasa indiferent de rezultatul acestora in jocul cu Africa de Sud.

Sursa: Renne
Sursa foto: Skysports

Etichete: , , , , , , ,