O medalie de argint a Romaniei la bob, descoperita in SUA
Scris de Daniel Ionascu
O medalie de argint apartinand lui Ion Panturu, regele bobului romanesc, a fost descoperita in SUA, in localitatea Tulsa.
Donnie Oakes si mama sa isi ajutau un prieten sa faca o „licitatie de garaj”, cu obiecte personale, cand a facut o descoperire interesanta. El a gasit o medalie de argint, o placa, un buton si un steag.
Povestea obiectelor din Okhlahoma este un mister. Potrivit lui Oakes, proprietarul originar facea autostopul in Virginia de Vest la inceputul anilor 1970, in frig.
Un cuplu l-a luat in masina si l-au dus cat au putut. Cand au ajuns, insa, la destinatia lor, ei au descoperit medaliile pe bancheta din spate a masinii lor. Fara sa mai poata da de misteriosul calator, obiectele au fost puse intr-o cutie. Pana acum.
Dupa o cercetare, Newschannel 8 a anuntat ca medalia din 1969 de la Campionatul Mondial a fost acordata echipei Romaniei de 2 la bob. Echipa era compusa din Ion Panturu si Dumitru Focseneanu. Cei doi au mai castigat si bronzul la Lake Placid in 1973. Panturu, alaturi de Nicolae Neagoe, este singurul roman medaliat la o editie a Jocurilor Olimpice de iarna.
Etichete: bob, extern, Ion Pantaru, medalie, stiri




















