Mumii din Chile dezvaluie morti cauzate de otravirea cu arsenic

Scris de

Analiza parului unor mumii, descoperite intr-un desert din Chile, arata cum au murit persoanele respective: s-au otravit, inconstient, cu arsenic.

Apa din nordul Vaii Camarones include intr-o concentratie periculoasa otrava amintita mai sus. Se pare ca inca de acum 7.000 de ani apa contaminata face victime in zona. “Cred ca oamenii antici au fost expusi in mod repetat la arsenic prin apa bauta care are niveluri ridicate ale otravii”, spune Bernardo Arriaza de la Universidad Tarapaca de Arica din Chile.

 Oamenii din zona, membrii ai culturii Chinchorro, probabil nu au realizat niciodata prezenta otravii, deoarece apa contaminata cu arsenic nu are nici miros si nici culoare. Multi au suferit de cancer de piele, la plamani sau rinichi, boli cauzate de expunerea indelungata la arsenic. Cultura Chinchorro este una dintre primele din lume care au practicat mumificarea, incepand de acum sapte milenii.

Pericolul reprezentat de arsenic in zona este inca actual. Apa din Valea Camarones contine inca concentratii de arsenic de 100 de ori mai mari decat limita considerata sigura de Organizatia Mondiala a Sanatatii.

Contaminarea i-a fortat pe multi dintre localnici sa isi procure apa din alte zone.

Sursa: National Geographic
Sursa foto: National Geographic

Etichete: , , , , ,

EscapeReality Escape Rooms

Lasa un comentariu

Va rugam sa comentati la subiect si sa nu ii jigniti pe ceilalti interlocutori. In caz contrar, comentariul nu va fi aprobat sau va fi editat. Va multumim.