Fujitsu a facut cel mai tare supercomputer
Scris de Daniel Ionascu
Japonezii de la Fujitsu au realizat un supercomputer cu o putere atat de mare incat le depaseste pe urmatoarele cinci din clasament adunate impreuna.
Acesta se numeste “K Computer” si este capabil sa faca 8.200 trilioane de calcule pe secunda, de trei ori mai multe decat urmatorul in Top 500, fostul numar unu Tianhe-1A, realizat de chinezi. Calculatorul consuma energia echivalenta a 10.000 de case pe un an intreg, adica “mananca” 10 milioane de dolari doar pe curent. Are 68.544 procesoare SPARC64 VIIIfx cu 548.352 nuclee.
Cercetatorii de la Institutul Riken pentru Stiinta Computationala Avansata vor sa mai adauge inca 100.000 de nuclee, ceea ce-l va face si mai puternic.
K este prescurtarea japonezului Kei, care inseamna 10 cvadrilioane. Aceasta este puterea sa cand va fi gata – 10 petaflops.
Sa speram, insa, ca nu va fi atat de puternic incat Skynet sa se trezeasca la viata si sa ne omoare pe toti…
Etichete: China, extern, Fujitsu, Japonia, recomandari, Skynet, stiri, supercomputere





















