Si Mos Craciun bea bere neagra
Scris de Andrada Radu
Evenimentele Club A 40 de ani continua cu un concert special sub titulatura “Si Mos Craciun bea bere neagra!”, pe 15 decembrie, incepand cu orele 23:00, sustinut de trupa Blackbeers.
Cantece de Craciun irlandeze si britanice interpretate intr-o maniera punk-rock personalizata vor fi intercalate in repertoriul obisnuit al formatiei.
Formatia a fost infiintata in Oradea in 1999 de Peter Moynahan (liderul trupei) si a inceput activitatea cantand muzica traditionala irlandeza intr-un format acustic. Din 2005 abordeaza genul celtic-rock si, dupa o intrerupere de 2 ani, timp in care si-a mutat resedinta in Bucuresti, trupa reapare pe scena in 2010, cu ocazia Zilei Irlandei, intr-o componenta aproape noua, de data aceasta intr-o maniera de celtic/irish rock si influente punk.
Componenţa actuala a trupei este: Peter Moynahan – voce, chitara; Stike Molnar – flaut, voce; Sebastian Nazarevscky – chitara; Doina Stan – vioara; Alia Talos – voce, percutii; Adi Comorasu – bass si Razvan Staicut – tobe.
Evenimentul este organizat in colaborare cu Asociatia Culturala Romano-Irlandeza, iar biletul va avea obisnuitul pret studentesc de 10 lei.
Etichete: Blackbeers, Club A, concerte, intern, live, Recomandarea saptamanii, stiri




















