BP a pierdut o treime din valoare din cauza petei de petrol

Scris de

British Petroleum (BP) a pierdut 67 de miliarde de dolari din capitalizare, mai mult de o treime, in ultimele 6 saptamani din cauza dezastrului de mediu din Golful Mexic.

Numai astazi actiunile producatorului britanic au scazut cu 17%, ceea ce a dus la pierderea a 23 de miliarde de dolari din valoare. Costul efectiv al petei de petrol a ajuns la 990 milioane de dolari, dar investitorii se tem ca scurgerea nu va putea fi oprita pana in august.
Dezastrul este deja cel mai mare din istorie, devansand pagubele facute la scufundarea petrolierului Exxon Valdez.
BP a inceput pregatiri pentru o noua tentativa de a rezolva problema, de data aceasta prin legarea gurilor submarine la un petrolier care sa preia titeiul. La finele saptamanii trecute, BP a mai esuat o data in astuparea zacamantului. Exista temeri ca 19.000 de barili pe zi (3 milioane de litri) se vor scurge in Golf pana in august.

Sursa: Reuters
Sursa foto: British Petroleum

Etichete: , , , , , , ,

EscapeReality Escape Rooms

Comentarii (1)

 

  1. […] timp ce administratia Obama si gigantul petrolier British Petroleum (BP) raman rapid fara optiuni in privinta dezastrului de mediu din Golful Mexic, cercetatorii au […]

Lasa un comentariu

Va rugam sa comentati la subiect si sa nu ii jigniti pe ceilalti interlocutori. In caz contrar, comentariul nu va fi aprobat sau va fi editat. Va multumim.