FMI: moneda este ca o “arma” pentru China
Scris de Daniel Ionascu
Yuanul chinezesc este “substantial subevaluat”, a declarat astazi Dominique Strauss-Kahn, seful Fondului Monetar International (FMI). El a mai zis ca si alte state au inceput sa vada moneda nationala “ca pe o arma”.
“Am fost una dintre institutiile care in mod repetat am spus ca renmimbi (alta denumire pentru yuan-nr) este substantian subevaluat si ca trebuie ca ceva trebuie facut pentru a repara aceasta problema”, a precizat Strauss-Kahn.
De obicei FMI face comentarii subtile dar acum a intrat cu buldozerul in sufrageria chinezilor.
Prin faptul ca nu lasa moneda sa se aprecieze catre o rata dictata de piata, China ar putea tine in loc lumea de la recuperarea economica.
“Multi considera moneda proprie ca pe o arma, si asta nu face bine pentru economia mondiala”, a mai spus seful FMI la Washington.
Vara trecuta, China a nuntat ca isi va schimba politica fata de yuan. Totusi, acesta a crescut doar cu 2% fata de dolar in ultimele luni. Anumiti analisti cred ca este subevaluat cu 25-40%. In SUA, unii analisti estimeaza ca importurile din China au dus la somaj mai mare iar o crestere a exporturilor americane ar ajuta economia sa-si revina.
Recent, ministrul de Finante din Brazilia a anuntat ca lumea este in ragul unui “razboi monetar”. Banca Centrala Europeana (BCE) si cea a Elvetiei au devaluat artificial propriile monde, respectiv euro si francul, pentru a da un impuls propriilor economii. Acelasi lucru vrea sa il faca si Japonia, afectata de cresterea yenului, ceea ce a dus la scaderea exporturilor.
Etichete: BCE, Brazilia, dolar, Dominique Strauss-Kahn, euro, extern, FMI, Japonia, realitate, stiri, SUA, yen, yuan





















