Barcelona face scor cu Atletico Madrid: 5-0

Scris de

Barcelona le ofera fanilor o noua demonstratie de fotbal spectaculos dupa un meci perfect incheiat cu 5-0 in fata lui Atletico Madrid. Victoria de pe Camp Nou ii ajuta pe catalani sa urce pe locul 2 in Primera Division.

David Villa a deschis tabela in minutul 9 dupa o pasa inspirata de la Xavi, iar la capatul primului sfert de ora era deja 2-0 dupa autogolul nefericitului Miranda. Formatia lui Guardiola a jucat degajat dupa acest inceput furibund si a reusit sa mai inscrie inca de 3 ori.

Lionel Messi, cel mai bun fotbalist din lume, a reusit tripla care reprezinta al 12 hat-trick din cariera jucatorului. Prima reusita a lui a venit in minutul 26 dupa un sut bine plasat la coltul scurt. Dupa o actiune pe cont propriu, inscrie din nou in minutul 78 dupa o finalizare de mare clasa. Era primul minut de prelungiri cand Messi a inchis tabela cu un sut puternic fara sansa pentru Courtois, portarul lui Atletico.