Gael Monfils se califica in sferturile de finala de la Roland Garros

Scris de

Francezul Gael Monfils (foto) a reusit calificarea in sferturile de finala de la Roland Garros, dupa ce s-a impus in fata spaniolului David Ferrer. Dupa un meci de peste patru ore si jumatate, Gael Monfils, favoritul cu numarul noua de la Roland Garros, s-a impus in cinci seturi, scor 6-4, 2-6, 7-5, 1-6 si 8-6 in setul decisiv.

In faza urmatoare, francezul il va intalni pe elvetianul Roger Federer, fostul lider mondial si favoritul cu numarul trei la Roland Garros. Acesta s-a calificat in sferturi dupa ce l-a invins pe compatriotul sau, Stanislas Wawrinka,cu scorul 6-3, 6-2, 7-5.

Gael Monfils este cel mai bine clasat jucator francez, locul 9 ATP. Cea mai buna performanta obtinuta la Roland Garros este o semifinala in 2008. De cealalta parte, viitorul sau adversar, Roger Federer, este cel mai cunoscut jucator in activitate, cu 16 titluri de Grand Slam, printre care si un trofeu la Roland Garros in 2009.

Meciul dintre cei doi este programat pentru marti (31 mai), a zecea zi a turneului de la Roland Garros.

Sursa: Roland Garros
Sursa foto: Roland Garros

Etichete: , , , , ,